خانه » همه » مطالب آموزشی » هر آنچه باید از رجیستری ویندوز و ساختن کلیدها در آن بدانید

هر آنچه باید از رجیستری ویندوز و ساختن کلیدها در آن بدانید

هر آنچه باید از رجیستری ویندوز و ساختن کلیدها در آن بدانیدReviewed by Admin on Feb 4Rating:

رجیستری ویندوز، یکی از اسرار‌آمیز‌ترین نقاط این سیستم عامل است؛ جایی که کاربران را قادر می‌سازد ‌تقریبا همه سیستم‌عامل را تحت مدیریت و تغییر و تحول قرار دهند؛ هر چند از آغاز کار سیستم‌عامل رجیستری در پشت صحنه فعال است، بسیاری از کاربران اطلاعات اندکی از آن دارند. پس بگذارید شما را همانند کاربران حرفه‌ای با این نقطه اسرار‌آمیز سیستم عامل ویندوز آشنا سازیم.

 

رجیستری در ویندوز، ‌چیزی نیست جز مجموعه‌ای از تنظیمات و پیکر‌بندی‌ها گوناگون که در ارتباط با خود سیستم عامل، برنامه‌ها و کاربران می باشند. می‌توانید آن را مشابه یک پایگاه داده‌ای از تنظیمات فرض کنید که همه اطلاعات مهم را در خود جای داده است.

 

این اطلاعات شامل همه نوع از جمله اطلاعات سخت‌افزار‌ها، تنظیمات برنامه‌ها، نرم‌افزارهای نصب گشته، پروفایل کاربران و مانند آن است. از آنجا‌ که همه این اطلاعات ‌یکجا ذخیره گشته‌اند، ‌ویندوز‌ مدام به رجیستری رجوع می‌نماید و این زمینه رسیدگی ویندوز به تنظیمات و پیکر‌بندی‌ها را سریع و آسان می‌سازد.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

اجزای سازنده رجیستری ویندوز
رجیستری ویندوز از سه جزء اساسی تشکیل گشته است؛ کلید‌های سطح اصلی یا Root، کلید‌ها و مقادیر یا Value. کلیدهای سطح روت؛ جایی ‌که همه کلید‌ها را میزبانی می‌نماید و کلید‌ها، هر یک مقادیر یا Value‌های ویژه به خود را دارند. برای درک این هر سه می‌توانید به درایو، پوشه و فایل فکر کنید.

 

پنج کلید سطح روت در رجیستری ‌هر یک وظایف و مقاصد خاص خود را دارند. بگذارید به شکل خلاصه آن‌ها را معرفی کنیم.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR): این کلید سطح روت از سوی ویندوز برای مدیریت Object Linking and Embedding یا‌‌ همان OLE که برای برنامه‌نویسان کاملا آشناست و همچنین برای ارتباط فایل‌ها با برنامه‌ها استفاده می‌شود. در این سطح ویندوز تمامی فایل‌های شما را با برنامه‌های مرتبط با آن‌ها پیوند می‌دهد. در نتیجه شما قادر به باز نمودن فایل‌ها و تعامل با آن‌ها می باشید.

 

HKEY_CURRENT_USER (HKCU): در این بخش، همه ‌اطلاعات مربوط به تنظیمات و پیکر‌بندی‌های در ارتباط با کاربر فعلی ذخیره می‌شود؛ یعنی کاربری که اکنون در ویندوز Log in است. نه تنها سیستم عامل، بلکه سایر برنامه‌ها نیز اطلاعات مربوط به کاربر را در این قسمت از رجیستری ذخیره می‌کنند.

 

HKEY_LOCAL_MACHINE(HKLM): این بخش شامل اطلاعات مربوط به همه تنظیمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و مانند آن، بدون در نظر گرفتن کاربر یا User است. از آنجا‌ که این قسمت اطلاعات جامع سیستم را در خود دارد، یکی از قسمت‌هایی ست که بسیار مورد ارجاع ویندوز قرار می‌گیرد.

 

HKEY_USERS(HKU): همان گونه که از نام این کلید روت می‌توان دریافت، این بخش مربوط به ذخیره اطلاعات همه کاربران سیستم عامل، اعم از کاربر فعلی و سایر کاربران است. تفاوت آن با HKCU در این ست که اطلاعات همه کاربران و نه فقط کاربر فعلی Log in گشته را در خود دارد.

 

HKEY_CURRENT_CONFIG(HKCC): این کلید روت، یک لینک به تنظیمات Current Hardware Profile در HKLM ست و در نتیجه می‌توان آن را یک کلید روت کاذب دانست.

 

مقادیر کلید‌‌ها
هر یک از این روت‌ها‌، کلید‌های خاص خود را دارند و هر کلید مقادیر ویژه به خود‌. برای هر کلید در رجیستری، می‌توان شش اندازه متفاوت مشخص نمود، که این مقادیر کاملا بستگی به برنامه یا پیکر‌بندی مورد نیاز و مقصد دارد.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

این مقادیر عبارتند از:
String Value: ‌اطلاعات متنی و قابل خواندن یک خطی می باشند که از نمونه بارز آن‌ها، می‌توان به مسیر پوشه‌ها و فایل‌ها اشاره نمود. این مقادیر از جمله گونه‌هایی می باشند که در رجیستری به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

Binary Value: همان گونه که از نام آن بر‌می‌آید، این مقادیر تنها از داده‌های باینری (صفر و یک) تشکیل گشته‌اند و معمولا برای خاموش یا روشن نمودن (فعال و غیر فعال نمودن) تنظیمات به کار می‌روند.

 

DWORD Value (32-bit): این مقادیر دقیقا مشابه مقادیر باینری بوده، ولی در عین حال، قادر به ذخیره مقادیری از نوع Integer در دامنه ۳۲ بیت می باشند. این مقادیر برای کار با سیستم‌های ۳۲ بیتی طراحی گشته‌اند؛ هر چند می‌توان از آن‌ها برای سیستم‌های ۶۴ بیتی در حالت Backward نیز استفاده نمود.

 

QWORD Value (64-bit): دقیقا مشابه DWORD بوده اما محدوده ذخیره‌سازی داده‌های Integer در آن‌ها ۶۴ بیت است‌ و مسلما برای کار با سیستم‌های ۶۴ بیتی طراحی گشته‌اند.

 

Multi-String Value: اگر مقادیر String برای ذخیره یک خط اطلاعات متنی بودند، این نوع مقادیر قادر به ذخیره چند خط اطلاعات متنی می باشند.

 

Expandable String Value: دقیقا مشابه مقادیر String بوده، ولی قادر به ذخیره متغیرهای محیطی نیز می باشند. برنامه نویسان با این متغیرها به خوبی آشنایی دارند.

 

تعریف کلید‌ها و مقادیر جدید در رجیستری
ساخت کلید‌ها و مقادیر جدید در رجیستری، بسیار ساده و بدون هیچ پیچیدگی است؛ اما پیش از هر اقدام و تغییری در رجیستری، حتما یک کپی و نسخه پشتیبان از آن تهیه کنید، زیرا هر گونه تغییر نابجا یا پاک نمودن کلید‌ها، می‌تواند منجر به خطاهای اساسی در سیستم عامل شود.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

برای ایجاد یک کلید جدید، نخست باید هدف از ایجاد این کلید و‌ جایگاه مربوط به آن در کلیدهای روت اصلی را بدانید. بعد از آن کافی ست ‌روی کلید روت اصلی مورد نظر کلیک راست نموده و گزینه New و سپس گزینه Key را انتخاب کنید. در این حالت کلید جدیدی ایجاد می‌گردد که شبیه ‌یک پوشه بوده و نامی نظیر New Key # دارد. این نام به سادگی قابل تغییر است.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

پس از ایجاد کلید جدید، برای ایجاد اندازه یا مقادیر مورد نیاز آن، بر روی پنل سمت راست کلیک راست کنید و اندازه مورد نظر را ـ بر اساس هدف و نیاز خود ـ انتخاب کنید. بعد از ایجاد اندازه، نام آن را مشخص کنید. توجه داشته باشید ‌اگر در پنل سمت راست به جای اندازه، گزینه Key را انتخاب کنید، ویندوز‌ خودکار یک Sub-Key را برای کلید فعلی ایجاد می‌نماید.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

وقتی اندازه جدید را ایجاد و نام‌گذاری نمودید، باید داده مربوط به آن را نیز وارد کنید. بر روی اندازه ایجاد گشته دو بار کلیک ‌و در قسمت Value Data داده مورد نظر را وارد کید. این داده بستگی به هدف شما و یا تنظیمات مورد نظر دارد.

 

تنظیمات رجیستری, روت ویندوز

 

این کلیتی از رجیستری ویندوز و کار با کلید‌ها و مقادیر در آن است. بی‌گمان همان گونه که خود متوجه شدید، ایجاد کلید‌ها و مقادیر جدید در رجیستری، نیازمند اطلاعات بیشتر از نحوه کار سیستم عامل و همچنین وابسته به هدف خاص شماست. برنامه نویسان با رجیستری ویندوز بسیار سر و کار دارند که البته بخش اعظمی از این ارجاع و نیاز از طریق توابع و کلاس‌های موجود در زبان‌های برنامه‌نویسی رفع می‌شود.

 

اما درک کلیتی از کار رجیستری، به هر کاربر‌ این امکان را می‌دهد که در صورت نیاز و با کمی اطلاعات حاشیه‌ای و تکمیلی، بتواند مشکلات یا خطاهای ویندوز را بر‌طرف نموده یا خود اقدام به ایجاد تغییرات و تنظیمات جدید در سیستم عامل نماید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط کافه موزیک